Menu Zamknij

Turmalin

TURMALIN

Turmalin należy do jednego z najbardziej pożądanych minerałów. Ze względu na swoje właściwości stosowany jest w przemyśle optycznym i radiotechnicznym, do produkcji ciśnieniomierzy i pasów turmalinowych o działaniu przeciwbólowym i leczniczym. Ceniony jest też jako kamień kolekcjonerski i do wyrobu biżuterii.

Turmalin jest borokrzemianem o zawartości sodu, wapnia, glinu, litu, magnezu, żelaza, manganu, a niekiedy też chromu, niklu, tytanu, wanadu i itru. Ma szklisty, a czasami żywiczny połysk, po zarysowaniu go powstaje biały ślad. Jego kryształy mają pokrój słupkowy lub pręcikowy i co ciekawe, największe z nich mają nawet 5 metrów. Łatwo elektryzują się. Wskutek działania bardzo wysoką temperaturą mogą zmieniać barwę. A występują w wielu atrakcyjnych kolorach od czarnego, przez zielony, różowy, arbuzowy, niebieski, żółty do czerwonego, a nawet bywają turmaliny bezbarwne. Stąd zapewne starożytna legenda o  tym kamieniu głosi, że przemierzał on niegdyś tęczę i zebrał wszystkie jej odcienie, dlatego występuje teraz w tak bogatej kolorystyce. Można spotkać też wielobarwne turmaliny zwane tęczowymi.

Turmaliny występują w wielu miejscach na Ziemi: w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Finlandii, Pakistanie, Afganistanie, Włoszech i na Madagaskarze.  Również w Polsce występuje jego odmiana – jest to najbardziej pospolity, czarny szerl spotykany na Dolnym Śląsku. Do Europy turmaliny przywędrowały w XVIII wieku ze Sri Lanki i ze względu na wyjątkowe piękno znalazły zastosowanie w biżuterii. Od wieków uważano, że kamienie turmalinu zapewniają spokój i szczęście w miłości i przyjaźni, a także chronią przed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *