Menu Zamknij

Turkus – kamień podróżników i kreatywności

Turkus – kamień podróżników i kreatywności

Turkus jest jednym z najbardziej urokliwych kamieni naturalnych, jakie występują na Ziemi. Od tysiącleci wykorzystywany jest do wyrobu biżuterii i amuletów. Przypisuje się mu również właściwości uzdrawiające. Nazywany bywał  z języka greckiego kalaitem, co oznaczało: ładny kamień. Jest rzadkim minerałem, a jego nazwa turkus oznacza turecki kamień, bowiem do Europy przywędrował Jedwabnym Szlakiem handlowym z Persji (obecnie Iran) wraz z tureckimi kupcami.

Kamień ma barwę intensywną, przechodzącą od błękitu w zieleń. Zwykle występują w nim brązowe lub szare nitki. Kolor zielononiebieski zawdzięcza zawartości miedzi. Jeśli zawiera więcej żelaza wówczas jego odcień staje się bardziej zielony. Ale najcenniejszy jest ten z miedzią w wyraźnym kolorze błękitnym.

 

Na jego barwę, poza wymienionymi pierwiastkami, wpływ może mieć bardzo wysoka temperatura, intensywne światło, oleje, pot, środki czystości czy kosmetyki. Kamień z czasem może stracić intensywność  koloru. Dzięki porowatej strukturze, można go impregnować woskiem lub żywicą.

Turkus od starożytności był ceniony

Starożytne cywilizacje znały  i ceniły turkus już 6000 tysięcy lat temu.  Pozyskiwano go w   Iranie, Egipcie, Chinach, Tybecie. Cenili go rdzenni mieszkańcy obu Ameryk i Australii. W Polsce niewielkie ilości występują na Dolnym Śląsku.

 

Wierzono, że turkus przynosi pomyślność i zdrowie, dlatego Persowie nazwali go kamieniem zwycięzcy lub kamieniem niebios.

Przypisuje się mu właściwości ezoteryczne, wierzono, że chroni przed złym losem i wypadkami. Szczególnie polecany był w podróży, a obecnie jest amuletem kierowców.

Turkus symbolizuje hojność, szczerość i oddanie. Rozwija wyobraźnię i kreatywność.

W medycynie niekonwencjonalnej stosuje się go do leczenia i wzmacniania serca i płuc. Ma również zapobiegać chorobom nowotworowym.

 

Uważany jest za kamień, który przynosi powodzenie, szczęście, pomyślność w życiu i zapewnia dostatek w życiu.

Dla kogo turkus?

Turkus pasuje idealnie dla znaków Zodiaku takich jak: Strzelec, Skorpion, Ryby i Wodnik.

 

Bransoletki z turkusem

W mojej kolekcji to przede wszystkim Kelio, Andojas, Biruta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *