Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Krzemień pasiasty - diament z Gór Świętokrzyskich 0
Krzemień pasiasty - diament z Gór Świętokrzyskich

Krzemień pasiasty – kamień optymizmu – polski diament

Krzemienie powstawały w okresie jury 150 mln lat temu, głównie z kwarcu znajdującego się w szkieletach gąbek żyjących w morzach. Te, zawierające domieszki chalcedonu i opalu utworzyły złoża krzemienia pasiastego, z przepięknymi jasnymi i ciemnymi smugami, które tworzą niepowtarzalne wzory.

Krzemień pasiasty wydobywany jest od epoki neolitu i brązu jedynie w Polsce. Jego najpiękniejsze okazy znajdują się w rejonie Krzemionek Opatowskich oraz w części północno-wschodniej Gór Świętokrzyskich.

Krzemień jest minerałem obecnym  od bardzo dawna w życiu człowieka. Niegdyś wyrabiano
z niego narzędzia, służył  do krzesania ognia. Doceniano jego walory estetyczne i wytwarzano z niego ozdoby, amulety, figurki bóstw i przedmioty kultu. Dostrzeżono również jego właściwości lecznicze i antyseptyczne.

 

Starożytni Grecy wysoko cenili krzemień jako kamień, który chronił ich przed gniewem bogów i złą energią. Podobnie Celtowie – nosili krzemienne amulety, które miały ich chronić przed demonami, natomiast Skandynawowie tworzyli krzemowe noże, jako symbole domowych bóstw ochronnych.

A obecnie krzemień pasiasty służy głównie do wyrobu niepowtarzalnej nigdzie indziej na świecie eleganckiej i stylowej biżuterii. Jest bardzo wdzięcznym i oryginalnym materiałem jubilerskim ze względu na odpowiednią twardość i rzadkość występowania, stąd jego druga nazwa – polski diament.

Znajduje też zastosowanie w medycynie naturalnej. Uważa się, że dostarcza pozytywnej energii, pomaga pokonać przeciwności losu, depresję, skutki przemęczenia, dlatego nazywa się go kamieniem optymizmu. Pomaga w chorobach nerek, migrenach i problemach hormonalnych. W farmacji krzemień używany jest do poprawy stanu włosów, skóry i paznokci.

Biżuteria z krzemienia pasiastego sprawdza się jako amulet dla osób przemęczonych. Warto ją nosić na szczęście – chroni przed złością, zawiścią i negatywną energią.

Polecana jest osobom spod znaku Skorpiona.

Jako minerał nieprzezroczysty, można go  energetyzować światłem Księżyca.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl