Menu Zamknij

MALACHIT – kamień dobrych zmian

MALACHIT – kamień dobrych zmian

Malachit jest przepięknym kamieniem o intensywnej, zielonej barwie. Jej też zawdzięcza nazwę, która wywodzi się od greckiego słowa malache –oznaczającego malwę, roślinę, której liście mają kolor soczystej zieleni. Malachit w naturze występuje w pobliżu złóż miedzi i to ten utleniony metal nadaje mu taką niepowtarzalną barwę.

Malachit jest powszechnym minerałem, występuje  w wielu miejscach naszego globu: od Australii, przez Ural, Europę, Afrykę, Meksyk aż po Chile. Jego pokłady znajdują się także na Kielecczyźnie i Dolnym Śląsku. Niekiedy osiąga olbrzymie rozmiary. Na świecie spotyka się okazy, które ważą nawet po kilkadziesiąt ton.

 

Malachit ceniony był, i nadal jest ze względu na swoje właściwości lecznicze i walory jubilerskie i rzeźbiarskie. Jest minerałem dość miękkim, co ułatwia jego obróbkę. Efektem odpowiedniego cięcia i polerowania są niezwykle wzory liniowe i wyraźna pasiasta struktura, dzięki czemu wyroby pięknie się prezentują.

Niezwykłą urodę i właściwości malachitu doceniały już starożytne cywilizacje. Egipcjanie Rzymianie i Chińczycy byli min wręcz oczarowani. Podobnie jak ludy zamieszkujące obecny Izrael i Wyspy Brytyjskie. Sproszkowany minerał używany był przez kobiety jako cienie do powiek, a jednocześnie zapobiegał zapaleniu spojówek. W celach leczniczych nakładano go też na rany.

Nie zapominano o malachicie w kolejnych epokach. W średniowieczu zdobił insygnia królewskie i oprawy ksiąg, w późniejszych wiekach znalazł zastosowanie w architekturze,
w malarstwie wykorzystywany był jako zielony pigment. Z malachitu wykonano także kilka egzemplarzy jaj ze słynnej petersburskiej kolekcji Fabergé.

Minerał ten stanowił także surowiec na lichtarze i zastawy stołowe, a podawane w nich napoje i pokarmy uzyskiwały doskonałą sterylność ze względu na bakteriobójcze właściwości miedzi.

Malachit ceniony jest nadal za  magiczne i prozdrowotne właściwości, pomocne w leczeniu wielu chorób. Poprawia samopoczucie i uspakaja.  Wpływa na dobry sen i koncentrację myśli. Leczy układ krwionośny, pokarmowy i narządy ruchu. Chorym na reumatyzm pomagają olejki malachitowe.

Starożytni Aztekowie uważali , że przyciąga też miłość i sympatię otoczenia.

Zielony minerał jest szczęśliwym kamieniem dla zodiakalnych Koziorożców, Byków
i Skorpionów, a jego żywiołem jest Ziemia.

Koziorożce są zazwyczaj bardzo ambitne, inteligentne i wytrwale dążą do swojego celu. Malachit pomaga im uniknąć wypalenia zawodowego oraz sprawia, że szybciej odzyskają siły.

Byki jako osoby spokojne i cierpliwe, ale i ciekawe świata pragną czerpać z życia pełnymi garściami. Malachit, pomaga im uzyskać równowagę i chroni przed wampirami energetycznymi.

Jest to również kamień Skorpiona, któremu zapewnia harmonię i zgodę wzmacnia wiarę
w siebie.

Przedmioty z malachitu uznawane są również za talizmany dla podróżnych i dzieci. Chronią przed negatywną energią i złym spojrzeniem. Pomagają znaleźć prawdziwą miłość,
a w biznesie mnożą dochody. Zaś w artystach pobudzają kreatywność.

Malachit jest też symbolem 13. rocznicy ślubu.

Jest to bardzo atrakcyjny minerał, ale należy pamiętać, że jest też dość miękki, wrażliwy na uderzenia i wysoką temperaturę.

.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *