Menu Zamknij

FLUORYT – Kamień Geniuszy i dobrego zdrowia

FLUORYT – Kamień Geniuszy i dobrego zdrowia

 Fluoryt jest minerałem często spotykanym w naturze i głównie w postaci kryształów, które niekiedy przyjmują formę szczotek krystalicznych. Zachwyca delikatnością barw: od żółtej, różowej, niebieskiej aż po czarną. Przy czym najczęściej spotykany jest fioletowy i zielony. Zabarwienia są efektem domieszek innych minerałów, bowiem w przyrodzie fluoryt rzadko występuje w czystej, bezbarwnej formie.

 

Złoża tego delikatnego kamienia znajdują się na całym świecie, ale największe pokłady posiadają Chiny, Ameryka Północna i Europa. Zachwycające zielone i fioletowe sześcienne kryształy wydobywane są w Wielkiej Brytanii. Polska również posiada swoje złoża w Masywie Śnieżnika, w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Izerskim.

Nazwa minerału pochodzi od łac. słowa  fluere (płynąć), a to dlatego, że fluoryt obniża temperatury topnienia innych minerałów i jest wykorzystywany od wieków jako topnik. Od jego nazwy pochodzi też nazwa zjawiska fluorescencji, ponieważ niektóre kryształy, te zabarwione, posiadają zdolność świecenia pod wpływem światła ultrafioletowego. Natomiast czyste kryształy nie świecą.

Fluoryt był ceniony już w starożytności. Egipcjanie wytwarzali z niego amulety, figurki bogów i skarabeuszy. Z kolei Rzymianie wykonywali wartościowe przedmioty codziennego użytku, talizmany, jak również naczynia używane podczas ceremonii.

Fluoryt, ze względu na swoje właściwości wykorzystywany jest także obecnie, głównie w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Ale znalazł też zastosowanie w produkcji szkła, ceramiki, emalii, soczewek, teflonu, czy też pasty do zębów. Nadal wykorzystywany jest jako topnik w produkcji aluminium. W dalszym ciągu niezwykle cenią go  kolekcjonerzy, rzeźbiarze i jubilerzy.

Fluoryt nazywany jest Kamieniem Geniuszy

Ceniony jest wysoko w medycynie niekonwencjonalnej, ponieważ wpływa zarówno na procesy przemiany materii, jak i na pracę mózgu, wzmacniając procesy myślowe, zdolność przyswajania wiedzy, sprzyja też koncentracji i rozbudza intuicję. I z tego też powodu  zalecany jest przede wszystkim osobom, które pracują umysłowo.

Ze względu na swoją uporządkowaną, strukturalną budowę kamień ten wprowadza harmonię,  porządek   i sympatię otoczenia. Noszenie go zalecane jest osobom nadmiernie nerwowym lub skłonnym do agresji.

Fluoryt wykorzystywany bywa w medycynie naturalnej, albowiem uważa się, że chroni zęby i układ kostny. Korzystnie wpływa na wątrobę i płuca, wzmacnia organizm, usprawnia pracę mózgu, chroni układ nerwowy, pomaga pozbyć się stresu.

Fluoryt a Znaki Zodiaku

Zalecany jest dla Wodnika i Ryb.

Wodnikom pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji,  uspakaja ciało i umysł, a Rybom rozbudza intuicję, na której im bardzo zależy,  poprawia koncentrację, ale też relaksuje.

 

Należy pamiętać, że fluoryt jest nie tylko z wyglądu delikatnym minerałem. Jest kruchy,  miękki i wrażliwy na temperaturę więc trzeba obchodzić się z nim ostrożnie. Powinno się zdejmować biżuterię wykonaną z fluorytu podczas intensywnego wysiłku fizycznego, pływania, czy wykonywania prac domowych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *