Menu Zamknij

Agat – kamień długowieczności

Agat – kamień długowieczności

Agat jest minerałem półszlachetnym o budowie wstęgowej i występuje w wielu kolorach, co  sprawia, że wygląda niezwykle dekoracyjnie. Ma wiele uroku i dlatego jest tak bardzo popularny i poszukiwany.

Agaty powstawały podczas zastygania lawy wulkanicznej, a ich zróżnicowane barwy zależą od drobnych wrostków różnych minerałów, stąd ich rozmaite zabarwienie od brązów

i  szarości, poprzez różowawe, czerwone i niebieskie aż po elegancką czarną odmianę onyksu. Ponieważ agaty najczęściej występują w barwach stonowanych, niekiedy stosuje się ich sztuczne barwienie, co nie wpływa na ich wartość.

Agat był znany i ceniony już w starożytności. Jego nazwę przyjęto od rzeki Achates na Sycylii, gdzie wydobywano ten minerał. Cieszył się popularnością także w dawnych Chinach, a Arabowie przywozili go aż z Indii. Ale występuje również w Brazylii, Urugwaju, Rosji, Namibii i w Czechach, a także w Polsce, gdzie  najbogatsze tereny są na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Kaczawskim i Izerskim. Występuje tu w rzadkich, soczystych barwach z drobinkami ametystu i kwarcu.

Dawniej wykonywano  z agatu pieczęcie, amulety, posążki, puzderka, ozdabiano nim ołtarze
i meble. Biżuterię wyrabia się z  niego do dnia dzisiejszego i stosuje się do wyrobu przedmiotów rzemiosła artystycznego. Agaty są ulubionym materiałem jubilerskim. Ze względu na swoje piękno nieodmiennie zachwycają urodą. Obecnie doceniane są również w mechanice precyzyjnej.

 

Agat – kamień naturalny – talizman przedsiębiorców

Agat jest ceniony od wieków nie tylko ze względu na piękno i zalety fizyczne. Uznawany był za kamień wierności i miłości oraz równowagi fizycznej, emocjonalnej
i intelektualnej. Nazywany jest też kamieniem biznesmenów. Już w starożytności wytwarzano z niego amulety dla mówców, prawników i polityków, ponieważ wierzono, że ułatwia komunikację.

 

Agat w  języku greckim znaczy dobry. W jego magiczne właściwości wierzono już w starożytności. Robiono z niego talizmany, które miały ochronić tak zdrowie jak i psychikę osoby, która go nosiła. Podobno agat  jest kamieniem ochronnym wspierającym długowieczność.

Medycyna niekonwencjonalna przypisuje mu także pomoc w walce z problemami zdrowotnymi, zwłaszcza w przypadku chorób skóry i oczu, ale i stan psychiczny człowieka.

Oprócz ogólnych właściwości, jakie posiada każda odmiana agatu, poszczególne kolory mają swoje dodatkowe właściwości.

Dlatego też, wybierając biżuterię z agatem, należy zwrócić uwagę na kolor, który przyda się najbardziej w danej sytuacji. I tak:

 • Agat niebieski – ma wpływ na relacje międzyludzkie, komunikację i wzajemne zrozumienie.
 • Agat mszysty – o bardzo charakterystycznej zielonkawej barwie pomaga w nauce
  i w pracy, daje energię do zdobywania wiedzy.
 • Agat o pomarańczowym odcieniu, przypominający nieco bursztyn, dodaje energii
  i leczy z depresji i lęków.
 • Agat różowy – podobno przyciąga miłość, przyjaźń i akceptację, oraz chroni przed zdradą. A umieszczony pod poduszką ma zapobiegać bezsenności i koszmarom sennym.
 • Agat zielony – pomaga zwalczać stres, zwiększa wytrwałość i odwagę.
 • Agat mleczny – pomaga w walce ze złym stanem psychicznym, uspokaja i leczy traumy.
 • Agat czarny – dobry jest dla osób, które mają wiele obowiązków. Pomaga zachować spokój i wzmacnia siły życiowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *